czwartek, 5 maja 2016

PRZYJDŹ DO SILESII, DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ O POWSTANIACH ŚLĄSKICH

Jak wyglądały Powstania Śląskie, co było ich przyczyną, czym był plebiscyt w 1921 roku? Aż do 9 maja w Silesia City Center można oglądać wystawę "Sfrunął na Śląsk orzeł biały…", poświęconą historii regionu.
W tym roku przypada 95 rocznica wybuchu III Powstania Śląskiego, dlatego postanowiliśmy Wam przybliżyć nieco ten temat. W Silesii możecie już oglądać specjalną wystawę stworzoną przez Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach.
Ekspozycja, składa się z 20 plansz, które prezentują historię trzech powstań, czasy plebiscytu,  historię autonomii województwa śląskiego, a także wydarzenia związane z reformą samorządową w 1990 roku. 
Autorzy wystawy przedstawiają na niej m.in. sytuację na Śląsku przed wybuchem powstań, przyczyny i przebieg zrywów, a także skutki wydarzeń w 1919, 1920 i 1921 roku. Specjalne kalendarium stworzone przez muzealników pozwala natomiast bliżej poznać kolejność wydarzeń. W zrozumieniu epoki pomagają reprinty archiwalnych zdjęć, dokumentów oraz pocztówek, a także gra miejska, która odbędzie się już 7 maja.
Wystawa "Sfrunął na Śląsk orzeł biały…" to prawdziwa gratka dla wielbicieli militariów i historii Śląska.
Zapraszamy
Wystawa "Sfrunął na Śląsk orzeł biały…"
I-piętro Silesia City Center
4-9 maja 2016, wstęp wolny


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękuję za komentarz. Ukaże się po moderacji ;)