środa, 16 marca 2016

W Silesii powstaną gryfne jaja. Pomoże m.in. Miuosh


20 gigantycznych jaj będą ozdabiać w Silesia City Center podopieczni Domu Aniołów Stróżów, pomogą im w tym znani mieszkańcy Śląska m.in. Miuosh, Raspazjan, a także śląscy projektanci i designerzy np. Monika Kudełko, twórczyni kultowych plakatów filmowych po śląsku.

Już w najbliższą sobotę (19.03) dwadzieścia mających po 1,5 metra jaj zostanie zamienionych w Silesia City Center w… śląskie gryfne jaja. Wszystko za sprawą wielkanocnej akcji charytatywnej na rzecz dzieci i młodzieży  z Domu Aniołów Stróżów w Katowicach-Załężu i Chorzowie-Batorym, którą organizuje Silesia.  

Pisanki wspólnie z podopiecznymi i wolontariuszami ozdabiać będą znane osoby ze Śląska. W akcji pomoże m.in. raper Miuosh, street art'artowiec Raspazjan, projektantka QDizajn Monika Kudełko - znana m.in. z projektów plakatów filmowych, Miasto Katowice, a także Alżbeta Lenska, prowadząca program w telewizji TTV.  Do akcji dołącza się także Miasto Katowice, dzięki któremu na pisankach znajdą się piktogramy  w kształcie Spodka, kukurydz z os. Tysiąclecia i  Superjednostki. Do malowania będzie mógł się przyłączyć także każdy, kto tego dnia przyjdzie do Silesii.

Motywem przewodnim olbrzymich pisanek będą śląskie wzory i akcenty - fragmenty krajobrazu miast, charakterystyczne miejsca w regionie, a nawet sztuka uliczna. Nie zabraknie także pisanek, na których zadomowi się ślonsko godka i Ślonsko Mutter, czyli postać stworzona przez projektantkę z QDizajn. 

Powstałe w sobotę nietypowe dzieła sztuki będą w Silesii wystawiane aż do 25 marca. W tym czasie można je wylicytować. Dochód z akcji zostanie przeznaczony na działalność Domu Aniołów Stróżów, wspierając m.in. organizowane w ośrodku zajęcia, warsztaty i program uliczny.  Cena wywoławcza "Gryfnego Jaja" to 1000 złotych. 

- Zebrane w ten sposób środki pozwolą nam na utrzymanie bieżącej działalności, zarówno na Załężu, jak również w Chorzowie-Batorym.  Pieniądze przeznaczone zostaną na organizację zajęć i warsztatów w ośrodkach, a także na stałą opiekę psychologiczną i pedagogiczną, pod jaką muszą znajdować się najmłodsi, którzy do nas trafiają. To szczególnie ważne, zważywszy na fakt, że są to dzieci trudno doświadczone przez los - mówi Monika Bajka, prezes Stowarzyszenia Pomocy Dzieciom "Dom Aniołów Stróżów".

Każdego dnia w Domu z pomocy wolontariuszy korzysta ponad 100 dzieci, kolejne 400 uczęszcza tam na zajęcia.  W ośrodkach stowarzyszenia dzieci otaczane są fachową opieką, mogą w spokoju odrobić lekcję, spotkać się z rówieśnikami, a także skorzystać ze wsparcia w postaci zajęć edukacyjnych i korepetycji. Tutaj także mogą zjeść posiłek i otrzymać pomoc, jeśli np. w domu panuje przemoc. 

Do przyłączenia się do akcji namawia m.in. dyrektor Silesia City Center. - Nasza akcja ma charakter otwarty, każdy może w niej wziąć udział i pomalować swoją pisankę, a następnie ją wylicytować. Zachęcam do tego szczególnie lokalne firmy, które w ten sposób mogą wesprzeć dzieci, przy okazji fundując sobie nietypową ozdobę wielkanocną - mówi Monika Pyszkowska. 

"Gryfne Jaja", Plac Tropikalny 
19 marca 2016, godz. 15-18


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękuję za komentarz. Ukaże się po moderacji ;)