piątek, 18 marca 2016

Policjanci doradzą, jak nie zgubić dziecka w… centrum handlowym


Już w piątek i niedzielę katowiccy policjanci będą w Silesia City Center rozdawać dzieciom specjalne opaski na rękę, które mają ułatwić kontakt z rodzicami, jeśli dziecko zgubi się w sklepie.  W mieście rusza akcja "Nie zgub mnie" - nowy projekt katowickiej prewencji, który ma zapobiegać zagubieniom dzieci w galeriach handlowych. To pierwsza tego typu akcja na Śląsku, a nawet w naszym kraju.

Pierwsza taka akcja

Bywa, że podczas zakupów dziecko się zagubi.  Przyczyny zawsze są podobne - chwila nieuwagi opiekuna, zapatrzenie się na sklepową półkę, ciekawość dziecka lub napierający tłum. Na szczęście dzieci bardzo szybko odnajdują rodziców.  Często jednak zanim to nastąpi, konieczna jest interwencja ochrony, obsługi sklepu lub przypadkowych przechodniów. Tymczasem dla dziecka nawet chwilowa rozłąka z opiekunem jest niezwykle stresująca.

Żeby przeciwdziałać tego typu sytuacjom już w najbliższy weekend w Silesia City Center odbędzie się akcja "Nie zgub mnie", którą realizują funkcjonariusze Wydziału Prewencji Komendy Miejskiej Policji w Katowicach. 18 i 20 marca na terenie największego centrum handlowego na Śląsku policjanci będą informować rodziców i dzieci, jak zachować się w sytuacji,  kiedy dojdzie do zgubienia dziecka podczas zakupów.

To pierwszy tego typu projekt w Polsce, który zwraca uwagę na ten problem. I chociaż zagubienie dziecka w sklepie zwykle jest efektem nieuwagi i kończy się najczęściej odnalezieniem go po paru minutach, zdarzenie takie może sprzyjać jego zaginięciu.

- Naszą akcję, kierujemy przede wszystkim do rodziców dzieci w wieku od 2 do 7 lat, chcemy pokazać, co zrobić, żeby nie dochodziło do tego typu sytuacji, jak przygotować dziecko na wyprawę do galerii handlowej  i jak zachować się w sytuacji, kiedy dojdzie do zdarzenia. Chcemy także przestrzec rodziców przed tym, jakie mogą być konsekwencje ich nieuwagi  - mówi sierż. sztab. Agnieszka  Krzysztofik z Wydziału Prewencji KMP w Katowicach, koordynatorka akcji „Nie zgub mnie”.

Atrakcje dla dzieci - specjalne bransoletki, malowanie buzi i spotkanie ze Sznupkiem

Dlatego też przez dwa dni funkcjonariusze z Wydziału Prewencji katowickiej komendy będą w Silesii prowadzić z rodzicami rozmowy profilaktyczne. Dla dzieci natomiast przeprowadzony zostanie instruktaż, jak zachować się w sytuacji zagubienia. Pomagać będzie w tym maskotka śląskiej Policji- pies "Sznupek". Najmłodszym rozdawane będą specjalne bransoletki bezpieczeństwa z napisem "Zgubiłem się! Pomóż mi!", na których rodzice będą mogli wpisać swój numer telefonu. Takie bransoletki policja zaleca zakładać dzieciom, kiedy wybieramy się na zakupy.  - Tym sposobem chcemy ułatwić osobie, która znajdzie dziecko kontakt z rodzicami. Rozwiązanie jest niezwykle proste i pomaga skrócić czas, w jakim dziecko wróci do rodziców - mówi sierżant Krzysztofik.

Ponadto policjanci będą rozdawać specjalne ulotki m.in. ze wskazówkami, jak postępować w sytuacji zagubienia dziecka, do kogo się zgłosić po pomoc, jak zapobiec zagubieniu. Oprócz tego w myśl założenia „nauka przez zabawę” wolontariusze ze wspierającej akcję Fundacji „Podaruj Nadzieję” będą malować milusińskim buzie i rozdawać zabawne balony.

W projekt jako pierwsza włącza się Silesia City Center. Akcja „Nie zgub mnie” jest częścią większego projektu profilaktyczno – edukacyjnego „Moc! Na Ty” poświęconemu przeciwdziałaniu przemocy domowej, prostytucji i handlowi ludźmi. Jej organizatorem jest Komenda Miejska Policji w Katowicach, partneruje jej Fundacja „Podaruj Nadzieję”. - W formie happeningu chcemy uwrażliwić rodziców, że dzieci pozbawione opieki mogą stać się ofiarami przestępstw. Dlatego tak istotne jest szybkie odnalezienie pociechy. - zwraca uwagę koordynator tego projektu - asp. Adrianna Mazur z Wydziału Prewencji KMP w Katowicach.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękuję za komentarz. Ukaże się po moderacji ;)