środa, 4 listopada 2015

Zobacz niezwykłą wystawę. Odkryj historię Silesii

 

Od 4 do 14 listopada można oglądać w Silesia City Center niezwykłą interaktywną i multimedialną wystawę poświęconą KWK „Gottwald”, czyli miejscu, w którym dziś stoi nasza galeria.

Silesia City Center połączyła siły z Dziennikiem Zachodnim i z okazji swoich 10. urodzin, stworzyła jedną z najniezwyklejszych wystaw o historii kopalni i ludzi ją tworzących. Przez najbliższe 2 tygodnie w naszym centrum handlowym będziecie mogli zobaczyć ponad 50 archiwalnych zdjęć kopalni, a także reportaże stworzone przez dziennikarzy Dziennika Zachodniego - Marię Zawałę i Karola Gruszkę.

Bohaterami tych ostatnich są m.in. górnicy, którzy kiedyś pracowali na Gottwaldzie, historycy, członkowie orkiestry górniczej KWK „Gottwald”, proboszcz z parafii na Dębie, a także pasjonaci historii miasta. Filmy można oglądać na specjalnych ekranach dotykowych, przesuwając linię czasu; górnikom można nawet zadawać pytania.
Poświęcając pół godziny wspólnie z narratorami wybieramy się w podróż w czasie m.in. do najstarszego budynku w Katowicach - krytej gontem chaty, do muszli koncertowej na Dębie, do niewielkiej kapliczki. Ponadto uczestniczymy w koncercie orkiestry - tutaj odsłuchujemy stare nagrania z lat 60-tych, pochodzące ze zbiorów Radia Katowice, oglądamy także stare filmy VHS z lat 80-tych.

Dopełnieniem filmów są obrazy. Na wystawie można zobaczyć ponad 50 zdjęć i map m.in. ze zbiorów Muzeum Historii Katowic, Archiwum Państwowego w Katowicach, Gintera Pierończyka. Najstarsze pochodzą z 1902 roku i  dokumentują początki kopalni, wtedy jeszcze Eminenzgrube. Najmłodsze mają zaledwie 30-lat i pokazują, jak  piwem świętowano Barbórkę na kopalni. Wiele z tych fotografii po raz pierwszy ujrzało światło dzienne.

Wystawa „Pokłady pamięci” składa się z 3 części. Pierwsza to historia miejsca (kopalni i dzielnicy Dąb), druga to historia ludzi (górników, mieszkańców), trzecia to relacja z Photo Day’a, pokazująca pozostałości po odchodzącym w przeszłość świecie kopalni „Gottwald”.

Wystawa jest niezwykła. Jednocześnie możemy ją oglądać na pasażu Silesii (na Placu Tropikalnym), a od 6 listopada on-line poprzez strony www.slaskplus.pl, www.dziennikzachodni.pl i www.naszemiasto.pl. Wstęp na wystawę w Silesii jest wolny!1 komentarz:

  1. Jedno z najlepszych centrów handlowych ;) Byłam wczoraj ;)

    OdpowiedzUsuń

Dziękuję za komentarz. Ukaże się po moderacji ;)