wtorek, 23 czerwca 2015

Wystawa śląskich plakatów filmowych QDizajn


Aż do 30 czerwca w Silesia City Center można oglądać wystawę plakatów filmowych po śląsku. Na ekspozycji zgromadzono aż 40 nietypowych grafik, stworzonych przez rudziankę Monikę Kudełko z QDizajn. Wśród nich plakaty do najbardziej kontrowersyjnych tytułów m.in. „Niy ciulej pieronie”- po polsku „Nie kłam kochanie”, „Sosnowiec” - w oryginale horror „Silent Hil”l i „Dzioucha z pierońskom chcicom”, czyli „Nimfomanka” w reżyserii Larsa von Triera. Na wystawie nie zabrakło także najpopularniejszych grafik m.in. do filmów „Fest pizgo”, czyli Epoko „Lodowcowej”, „Haja w kosmosie”, czyli Gwiezdnych wojen i „Gybisu” tj. „Szczęk” w reżyserii Stevena Spielberga.

Wystawa w Silesii jest największą wystawą Kudełko, jaka poświęcona jest śląskim plakatom filmowym. Oprócz plakatów będzie można na niej zobaczyć także postać Ślonski Muter, jaką Kudełko stworzyła wzorując się na swojej babci. Ślonsko Muter to bohaterka memów, nieustannie narzekająca na cały świat, ale z humorem i przekąsem. Hasła, jakie rzuca Muter np. „Niy przewracej tymi ślypiami!”, to zwroty jakie każdy zna z dzieciństwa, jakie pamięta z domu babci - zapewnia Kudełko.

Każdy, kto odwiedzi wystawę wyjdzie z niej także ze specjalnym słowniczkiem polsko - śląskim oraz wykreślankami zaprojektowanymi przez QDizajn. Wystawa w Silesii jest częścią projektu „Posznupej we szranku”, którego organizatorem jest to największe centrum handlowe w regionie. Jego celem jest promocja ślonski godki.

Wystawa QDizajn
Plac Śląski, Silesia City Center
23-30 czerwca
Wstęp wolny
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękuję za komentarz. Ukaże się po moderacji ;)